Myjnie bezdotykowe

Technika

Wszystko, co oferujemy naszym klientom w samoobsługowych myjniach bezdotykowych naszej konstrukcji wynika z wieloletniego doświadczenia i chłodnej kalkulacji. Rozwiązania stosowane w myjniach bezdotykowych FeniksChemia są tak dobrane, żeby stanowiły najlepsze z możliwych połączeń, najbardziej efektywne i najmniej kosztotwórcze. Rama wykonana ze stali nierdzewnej daje dużą trwałość i wygodę użytkowania dla techników. Wszystkie elementy są tak rozmieszczone, żeby dostęp był łatwy, a ewentualny demontaż najprostszy z możliwych.


Pompy

DSC00049 Standardowo w naszych bezdotykowych myjniach samoobsługowych korzystamy z pomp CAT 340 (opcjonalnie HAWK NMT 1520). Powodem takiego wyboru jest fakt, że pompy CAT mogą być zasilane silnikami o mocy 3kW (HAWK – 4kW). Wymagana mniejsza moc ma przełożenie na:
 • Mniejsze zużycie prądu;
 • Mniejszą moc przyłącza – ważne już na etapie podpisywania umowy z dostawcą prądu;
 • Niższe koszty już na etapie budowy!
Z kolei pompy HAWK na dziś oferują 2 lata gwarancji na całość (łącznie z uszczelnieniami). Zastosowane pompy (CAT) charakteryzują się następującymi parametrami:
 • Ciśnienie robocze: 125 bar
 • Wydajność: 15 l/min (900 l/h)
 • Max temp. wody: 71°C
 • Wymagana moc silnika: 3 kW.
Sterowanie silników pomp falownikami pozawala to na płynną regulację obrotów silnika, co przekłada się na:
 • Bardziej płynne włączanie i wyłączanie silników;
 • Mniejsze naprężenia na ramę i mocowanie;
 • Wolniejsze zużycie pomp – płynny wzrost obrotów.
 • Niższe koszty i dłuższy czas eksploatacji myjni samoobsługowej.

DSC00044Dozowanie Chemii

Ważnym czynnikiem każdej samoobsługowej myjni bezdotykowej są systemy dozowania środków chemicznych dodawanych do wody. Spotykamy się z tym, że o chemii i sposobie jej działania jest mnóstwo mitów, a czasami zwyczajnie błędnych przekonań. Rozwiązania, które proponujemy mają być:
 • Skuteczne;
 • Wygodne dla użytkownika;
 • Precyzyjne w dozowaniu;
 • Bezpieczne dla urządzeń;
 • Tanie w użytkowaniu.

Standardowo oferujemy myjnie, w których mycie zasadnicze odbywa się za pomocą mikro-proszku. Jest to najbardziej wydajne rozwiązanie i najtańsze w eksploatacji. Brak staranności w tym zakresie może prowadzić do zawieszania się proszku i trudności z jego rozpuszczaniem. Znamy wielu klientów, którzy zrezygnowali z proszku na rzecz płynnej chemii, jednak przyczyną większości takich decyzji był problem z eksploatacją, rzadziej „nieskuteczność” mycia. Duże znaczenie ma tutaj wydajność pieca. Na ten temat więcej w dziale OGRZEWANIE.

Dozownik proszku o dużej pojemności (35 l) jest wykonany ze stali nierdzewnej. W zależności od gęstości zasypowej proszku może pomieścić 25-40 kg proszku, co daje zapas na ok. 2500 minut mycia, co daje 25 godzin non stop na programie mycia zasadniczego.

Chemia płynna jest dozowana przez pompy membranowe lub proporcjonalne o małym skoku (dużej częstotliwości) lub opcjonalnie dozowniki elektroniczne, które pozwalają dozować środki za elektrozaworami, co znacznie przedłuża żywotność elektrozaworów i niemal całkowicie eliminuje awarie naszych bezdotykowych, samoobsługowych myjni.


Przygotowanie wody

DSC00040 Wydajność systemu uzdatniania wody, jak i zbiornik zawsze są oferowane z „zapasem”. Teoretycznie nie ma możliwości, żeby na wszystkich stanowiskach pracował tylko te programy, które wymagają uzdatnionej/zmiękczonej wody. Wydajność zmiękczaczy, filtrów i systemu odwróconej osmozy jest zawsze dobrany w taki sposób, żeby minimalizował ryzyko, że na myjni zabraknie wody (uzdatnionej).

 

DSC00055Sterowanie


Dostarczane urządzenia wyposażone są w sterownik PLC, który jest powiązany z panelem dotykowym HMI. Takie rozwiązanie pozwala na łatwe i zdalne zarządzanie myjnią samoobsługową, zmianę ustawień urządzeń (np. zmianę czasu przypadającą na impuls, wydłużenie czasu w godzinach nocnych, wyłączenie konkretnego stanowiska itd.), podgląd na czas pracy i odczyty liczników (obrotów).
Oprogramowanie może być dopasowane do klienta. Sterownik bezdotykowej myjni można podłączyć do Internetu za pomocą łącza ze stałym IP lub za pomocą bezpiecznego połączenia VPN. Takie rozwiązanie pozawala na zdalną zmianę ustawień nawet za pomocą telefonu komórkowego z dostępem do sieci. Połączenie internetowe można wykorzystać również do transmisji obrazu z kamer przemysłowych, dzięki temu zawsze widać, co się dzieje.

Ogrzewanie

DSC00052

Piec pełni dwie funkcje. Pierwsza to ogrzewanie wody używanej do mycia – tutaj jest potrzebna duża wydajność takiego pieca, bo temperatura mycia ma wielkie znaczenie dla skuteczności mycia, a to przekłada się na satysfakcję klientów. Tylko zadowoleni klienci będą wracać na samoobsługowe myjnie bezdotykowe, a może nawet polecać znajomym. Optymalna temperatura wody na dyszy powinna wynosić >30 – 35°C. Temperatura ok. 40°C jest już odbierana przez ciało, jako gorąca. Należy przy tym pamiętać, że pomiędzy piecem a dyszą jest przynajmniej kilka metrów rur i węży, w których dochodzi od schłodzenia. Oznacza to, że w zbiorniku, gdzie rozpuszcza się proszek wskazane jest, żeby temperatura wynosiła 40-50°C (zwłaszcza o okresie jesień – zima – wiosna).

Druga funkcja pieca to ogrzewanie posadzki.